7.
אברהם אבינו
כג וַיִּגַּשׁ אַבְרָהָם, וַיֹּאמַר:  הַאַף תִּסְפֶּה, צַדִּיק עִם-רָשָׁע.  כד אוּלַי יֵשׁ חֲמִשִּׁים צַדִּיקִם, בְּתוֹךְ הָעִיר; הַאַף תִּסְפֶּה וְלֹא-תִשָּׂא לַמָּקוֹם, לְמַעַן חֲמִשִּׁים הַצַּדִּיקִם אֲשֶׁר בְּקִרְבָּהּ.  כה חָלִלָה לְּךָ מֵעֲשֹׂת כַּדָּבָר הַזֶּה, לְהָמִית צַדִּיק עִם-רָשָׁע, וְהָיָה כַצַּדִּיק, כָּרָשָׁע; חָלִלָה לָּךְ--הֲשֹׁפֵט כָּל-הָאָרֶץ, לֹא יַעֲשֶׂה מִשְׁפָּט.  כו וַיֹּאמֶר יְהוָה, אִם-אֶמְצָא בִסְדֹם חֲמִשִּׁים צַדִּיקִם בְּתוֹךְ הָעִיר--וְנָשָׂאתִי לְכָל-הַמָּקוֹם, בַּעֲבוּרָם. 
אברהם אבינו מתחנן לה' כדי להציל את אנשי סדום ועמורה.
(בראשית יט, כג- כו)
עמוס הנביא

עמוס ניבא בתקופת ירבעם השני מלך ישראל ועוזיהו מלך יהודה.  בזמנו ממלכת ישראל הגיעה לפריחה כלכלית ומדינית, ודבר זה הקים בממלכת ישראל מעמד של עשירים שחיו חיי מותרות ותפנוקים, לעומת המוני האיכרים שהעוני והמצוקה פגעו בהם.

העניים נאלצו ללוות בריבית גבוהה מהעשירים, וכאשר לא היה להם כסף לפרוע את חובותיהם, גזלו מהם העשירים את שארית רכושם ואף מכרו אותם לעבדות.
העם בטח באלוהים שלא יביא כליה לעמו, אבל עמוס הנביא אמר להם שהאלוהים הוא אלוהי העמים כולם ואין ייחוד בעם ישראל ללא שמירת מצוות. דבריו אלו של עמוס הרגיזו את העשירים והשופטים, אך רק לאחר כשנה תמימה בה הוא הסתובב בממלכת ישראל והגיע לבית אל, העז אמציה כהן בית אל לגרש אותו חזרה לתקוע בצפון יהודה.
עמוס המשיך לדרוש, להזהיר ולעודד את העם לאהוב את הצדקות.


"דרשו טוב ואל רע למען תחיו... שנאו רע ואהבו טוב והציגו בשער משפט"       עמוס פרק ה', פס' יד'-כד'
רוזה פארקס
רוזה לואיז פארקס (4 בפברואר 1913- 24 באוקטובר 2005) הייתה אפרו-אמריקאית פעילה בתנועה האמריקאית לזכויות האזרח. מפורסמת בשל סירובה בשנת 1955 לפנות את כיסאה באוטובוס לאדם לבן- סירוב שהוביל למעצרה. מעצר זה הוביל בעזרתו של מרטין לותר קינג, לחרם האוטובוסים של מונטגומרי, בעקבותיו ביטלה חברת האוטובסים הציברוית את מידיניות ההפרדה הגזעית שלה.

וויליאם ווילברפורס
סיפור יציאת מצרים הוא סיפור מכונן של יציאה מעבדות לחירות. סיפור חייו של ויליאם וילברפורס הוא סיפורו של אדם שהקדיש עצמו לביטול העבדות באנגליה ובמושבותיה. הסרט "רוחות של תקווה" (שמוקרן גם תחת השם המדוייק יותר "חסד מופלא") מספר את סיפור מאבקו של ויליאם וילברפורס נגד העבדות.
החוק לביטול העבדות, שהוביל לשחרור העבדים במושבות הבריטיות, עבר בפרלמנט בשנת 1833, רק 3 ימים לפני מותו של ויליאם וילברפורס.
נתן שרנסקי
נתן (אנטולי) שרנסקי (20 בינואר 1948) הוא יו"ר הסוכנות היהודית. בעבר אסיר ציון ומסורב עליה סובייטיפוליטיקאי ושר בממשלות ישראל.
בשנת 
1973, ביקש לקבל ויזת יציאה לישראל אך בקשתו נדחתה בגלל סיבות שהוגדרו "ביטחוניות".
מכיוון שהוא ובת זוגו אביטל לא קיבלו את אישור השלטונות, אביטל עלתה לישראל בתקווה שבעלה יקבל אישור לעלות בהמשך. באותה העת, שרנסקי גם הפך לדובר העיקרי עבור אסירי ציון ומסורבי העלייה היהודיים. ביולי 1978 הרשיע אותו בית המשפט בבגידה וגזר עליו 13 שנות מאסר. שרנסקי הצליח לשרוד את מחנות המעצר והעבודה הרוסית בזכות דבקותו בזהותו היהודית ותשוקתו לעלות לישראל. מסופר על כך שפעם ישב עם מספר סוהרים בחדר ואמר להם שהם כולם עבדים והוא היחיד באותו חדר שהוא אדם חופשי. שכן, כל הסוהרים נתונים לפקודותיהם של מפקדם ואין להם רצון חופשי כלל. ואילו לו יש חירות נפשית ומחשבתית. הוא יהודי ובנפשו הוא לא משועבד לאף אחד. במהלך שנותיו בכלא הפך שרנסקי לסמל המאבק על זכויות האדם בברית המועצות ומאבקה של היהדות שם.


33. אוהב את הצדקות  דמויות מופת